:::: MENU ::::

Liceum Ogólnokształcące nr XLIV im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie

XLIV Liceum Ogólnokształcące
im. ks. Stanisława Konarskiego
w Krakowie

  • 24/05/2018
Informacja

Ocalić od zapomnienia…

W dniu 23 maja 2018 r. uczniowie klas 1a i 1c wraz z nauczycielami historii Markiem Choińskim i Zbigniewem Rybą uczestniczyli w spotkaniu z panią Marią Dubaniowską-Guzdek, która przyjechała do nas z Przemyśla. Pani Maria przybliżyła uczniom sylwetkę swojego ojca, Jana Dubaniowskiego ps. Salwa, przedwojennego oficera Wojska Polskiego, więźnia niemieckiego oflagu, żołnierza Armii Krajowej, uczestnika konspiracji niepodległościowej po II wojnie światowej.
Oddział kpt. „Salwy” należał do Narodowych Sił Zbrojnych i w latach 1945-1947 był jednym z najbardziej aktywnych w Krakowskiem. Do najgłośniejszych akcji oddziału należała zasadzka pod Łapanowem 31 marca 1946 r., w której zginęło kilkunastu funkcjonariuszy milicji i Urzędu Bezpieczeństwa w Bochni. Kpt. „Salwa” zginął 27 września 1947 r. w obławie w Rudzie Kameralnej koło Zakliczyna nad Dunajcem.
Pani Maria opowiedziała swoje przeżycia jako córka Żołnierza Wyklętego i podkreśliła znaczenie honoru oficerskiego dla swojego ojca, który walcząc najpierw z Niemcami, a później z komunistami do końca pozostał wierny przysiędze wojskowej.
Pani Maria wpisała się do Księgi Pamiątkowej szkoły.