:::: MENU ::::

Liceum Ogólnokształcące nr XLIV im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie

XLIV Liceum Ogólnokształcące
im. ks. Stanisława Konarskiego
w Krakowie

Aktualności

Informacja

W dniu 4 kwietnia uczniowie naszego Liceum wzięli udział w konferencji popularno-naukowej w 30. rocznicę odsłonięcia pomnika – Symbolicznej Mogiły Ofiar Komunizmu na Cmentarzu Rakowickim. Konferencja była przygotowana przez komitet Opieki nad Miejscami Zbrodni Komunizmu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie i Zarząd Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” i zgromadziła historyków, świadków wydarzeń oraz młodzież z krakowskich liceów, pragnących oddać hołd ofiarom reżimu komunistycznego i podkreślić wagę pamięci historycznej w kształtowaniu tożsamości narodowej.

Informacja
Uczniowie z klasy II A, II D, III B, III D i III E w piątek popołudniu i w sobotę z ogromnym zaangażowaniem uczestniczyli w świątecznej zbiórce żywności organizowanej przez Bank Żywności. Dzięki Waszemu uśmiechowi i otwartości wiele osób zdecydowało się podzielić zakupami z tymi, którzy najbardziej tego potrzebują. 
Akcja odbywała się w Lidlu przy ul. Wielickiej oraz w Kauflandzie na ul. Bratysławskiej.
Jesteście wspaniali – i jest Was naprawdę wielu!
Informacja

Po raz kolejny klasa II B udała się na Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, aby w laboratorium wykonywać zadania związane z analizą jakościową związków nieorganicznych. Uczniowie identyfikowali substancje w różny sposób, np. wykonując doświadczenia polegające wyłącznie na mieszaniu substancji, które należało zidentyfikować, musieli rozpoznać pięć substancji chemicznych otrzymanych w eppendrofach z siedmiu wymienionych mając do dyspozycji wodne roztwory kwasu siarkowego i wodorotlenku sodu, itp., itd. Wyniki pracy doświadczalnej musiały znaleźć się w tabelach wraz z zapisem zachodzących reakcji…

Informacja

31 marca odbyła się, już druga w tym roku szkolnym, premiera przedstawienia Koła Teatralnego naszego liceum. Tym razem na Dużej Scenie TEATRU GROTESKA Uczniowie wystawili WESELE Stanisława Wyspiańskiego wg nowej wizji profesor Reginy Adamskiej. Tradycyjna muzyka ludowa, chłopskie przyśpiewki i tańce przeplatały się z muzyką i tańcem współczesnym. Młodzi artyści , jak zwykle, nie zawiedli a liczna publiczność nie tylko świetnie się bawiła, ale miała również okazję do zadumy nad kondycją Naszego Narodu.

Informacja

Uczniowie klasy I B mieli okazję uczestniczyć w fascynujących pokazach doświadczeń „Chemia i światło” na Wydziale Chemii UJ! 🧪💡

Podczas zajęć mogli zobaczyć eksperymenty, w których światło odgrywało kluczową rolę – od efektownych reakcji chemicznych po zjawiska luminescencji. To była świetna okazja, by przekonać się, jak fascynujący może być świat chemii! 

Informacja

26. marca uczniowie klas trzecich uczcili ofiary Holocaustu.

Informacja
17 marca klasa II B wybrała się do Filharmonii na koncert z cyklu „Poranki Organowe”. Uczniowie mieli okazję zetknąć się z niezwykłym brzmieniem muzyki organowej oraz poznać budowę i mechanizm działania tego majestatycznego instrumentu.
Podczas koncertu wystąpił profesor Michał Białko, prezentując utwory takich kompozytorów jak Niccolò Paganini, Jan Sebastian Bach czy Władysław Żeleński. W programie znalazły się m.in. Wariacje na temat Caprice nr 24 Paganiniego w wirtuozowskiej transkrypcji George’a Thalben-Balla, słynącej z efektownych glissand w pedale, Preludium nr 17 Władysława Żeleńskiego oraz monumentalna Toccata i Fuga d-moll BWV 565 Jana Sebastiana Bacha.
To wydarzenie było niezwykłym przeżyciem, ponieważ uczniowie mogli słuchać muzyki z estrady, znajdując się tuż obok organów. Bliskość instrumentu pozwoliła im nie tylko lepiej usłyszeć i poczuć potęgę jego brzmienia, ale także z bliska obserwować technikę gry i działanie poszczególnych elementów. Była to nie tylko muzyczna uczta, ale i wyjątkowa lekcja sztuki organowej.
Informacja
W czwartek 13 marca klasa II A miała okazję przenieść się w czasie podczas lekcji muzealnej w Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
Uczniowie podczas udziału w tej lekcji historii poznali tajniki mody sarmackiej i zobaczyli prawdziwe szable oraz zbroje husarskie. Każdy mógł poczuć się jak prawdziwy szlachcic i z bliska przyjrzeć się tradycjom dawnej Rzeczypospolitej.
Nie zabrakło również spotkania z najważniejszą kobietą w całych zbiorach muzeum – mowa tu oczywiście o „Damie z gronostajem”. Była to niezapomniana lekcja łącząca historię Polski i sztukę na najwyższym poziomie! 
Informacja

Nie samą nauką człowiek żyje. Liczą się również relacje międzyludzkie.

11 marca klasa I C udała się do kręgielni by celebrować Dzień Mężczyzny. Impreza się udała, dziewczyny czekają na rewanż.

Informacja

Klasa II B o profilu biologiczno-chemicznym rozpoczęła udział w laboratoriach chemicznych pod patronatem Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Maksymalna liczba uczniów, jaką mogła pomieścić sala, zmagała się z takimi ćwiczeniami jak badanie zmiany barwy roztworu pod wpływem wskaźników naturalnych i stosowanych w laboratorium, czy też badanie odczynu roztworów wodnych, których zastosowanie znajdujemy w życiu codziennym. Podczas kolejnych ćwiczeń dotyczących analizy mleka uczniowie oznaczali jego kwasowość, wykrywali w nim aniony chlorkowe i kationy wapnia, wykrywali biało oraz laktozę. Wszystkie obserwacje i wnioski wpisywane były na karcie pracy przez dwuosobowe zespoły, które z kolei były kontrolowane a ich wyniki omawiane przez panie dr Wydziału Chemii. Pierwsze laboratorium już minęło, kolejne już za moment…

Strony:123456789...56