:::: MENU ::::

Liceum Ogólnokształcące nr XLIV im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie

XLIV Liceum Ogólnokształcące
im. ks. Stanisława Konarskiego
w Krakowie

Aktualności

Informacja

Już kolejny raz nasi uczniowie biorą udział w projekcie Uczeń – Obywatel, który ma na celu poszerzenie wiedzy młodzieży o samorządzie terytorialnym i zachęcenie ich do aktywności obywatelskiej. Dziś uczniowie klasy II E wraz z opiekunką projektu, p. Teresą Smoter wzięli udział w sesji Rady Miasta Krakowa. W bonusie było zwiedzanie przepięknego Pałacu Wielopolskich – siedziby krakowskiego Magistratu z niezwykłym przewodnikiem – Wiceprzewodniczącym Rady Miasta Krakowa, p. Łukaszem Drewnickim z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Informacja
Klasa III B na nietypowej dziś wycieczce do Galerii Krakowskiej😃 
Wyjątkowo nie w celach konsumpcjonistycznych, lecz naukowych – uczniowie zwiedzali interaktywną wystawę pt. Tajemnice ciała człowieka🤸‍♀️🧠🫀🫁👀
 
Informacja

W dniu dzisiejszym grupa uczniów z południa Szwecji odwiedziła naszą szkołę w ramach projektu Erasmus plus. Podczas wizyty zobaczyli naszą szkołę oraz poznali  uczniów z klas III E oraz IV E. Była to wspaniała okazja do ćwiczenia umiejętności językowych oraz spotkania różnych kultur.

Informacja

Uczniowie klasy III B mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w lekcji chemii prowadzonej przez dr Karolinę Zazakowny z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki AGH. Spotkanie odbyło się w ramach Roku Zerowego AGH, a jego tematem były bufory!

Pod czujnym okiem ekspertki nasi uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę teoretyczną, ale także przeprowadzili fascynujące doświadczenia, odkrywając, jak działają roztwory buforowe i dlaczego są tak ważne w chemii i biologii. 

Dziękujemy za inspirujące zajęcia i czekamy na kolejne naukowe wyzwania! 🚀

 
Informacja

W dniu dzisiejszym klasa III B uczestniczyła w badaniach naukowych na Wydziale Chemii UJ, związanych z procesami uczenia i pamięci. Pomiary skuteczności różnych technik uczenia były wykonywane metodą EEG. Tym razem w roli nie naukowca, lecz królika doświadczalnego🐇 Czasem i taka rola bywa fascynująca😃

Informacja

Uczniowie klasy II E 14 lutego 2025 roku brali udział w uroczystości patriotycznej przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, przed Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki w Krakowie. W tym roku przypadła 83 rocznica tego wydarzenia. Tegoroczne obchody były również pierwszą okazją do świętowania Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej, który został ustanowiony 9 stycznia 2025 roku przez Sejm. Krakowskie uroczystości zorganizował oddział IPN, wojewoda małopolski oraz Małopolski Okręg Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

fot.: Sz. Szewczyk

Informacja

Dla całego świata możesz być nikim, dla kogoś możesz być całym światem.

Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko… 
A oto mój sekret. Jest bardzo prosty: dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.
 
Uczniowie klasy III D obejrzeli dziś sztukę pt. „Mały Książę” w Teatrze Ludowym, dzięki której przypomnieli sobie, że warto spojrzeć na świat oczami dziecka, dostrzegać piękno w codzienności oraz cenić proste radości życia.
Informacja

13 lutego uczniowie naszej szkoły mieli okazję spotkać się z Panią dr Lucyną Kulińską, emerytowanym nauczycielem akademickim AGH, autorką wielu publikacji dotyczących zbrodni ludobójstwa na Polakach dokonanych przez Ukraińców na ziemiach II. Rzeczpospolitej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie wszystkich klas czwartych oraz klasy III C i III E.

Informacja
Uczniowie klasy III D zwiedzili wystawę „Kraków – czas okupacji 1939–1945” mieszczącą się w dawnym budynku administracyjnym Fabryki Emalia Oskara Schindlera przy ul. Lipowej 4.
Wystawa jest opowieścią o Krakowie i losach jego polskich i żydowskich mieszkańców w czasie II wojny światowej. Uczniowie dowiedzieli się kim był Oskar Schindler oraz poznali historie ocalonych przez niego krakowskich Żydów.
Informacja

W dniu 14.01 uczniowie klasy III E mieli okazję odwiedzić stolicę i uczestniczyć w wyjątkowej wycieczce edukacyjnej. Pierwszym punktem programu było Muzeum Narodowe, gdzie młodzież podziwiała wystawę poświęconą twórczości Józefa Chełmońskiego. Po artystycznych wrażeniach przyszedł czas na lekcję wiedzy o społeczeństwie w praktyce. Uczniowie odwiedzili Sejm i Senat RP, gdzie mieli możliwość zobaczenia, jak funkcjonują najważniejsze instytucje państwowe. Zwiedzili salę posiedzeń oraz zapoznali się z historią polskiego parlamentaryzmu. To był dzień pełen inspirujących doświadczeń, który pokazał, jak sztuka i historia łączą się z codziennym życiem, a wiedza zdobywana w szkole nabiera realnego wymiaru.