• 07/11/2018

Wdzięczni za Niepodległą Ojczyznę

W ten wyjątkowy czas roku 100-tnej rocznicy odzyskania przez nas Polaków niepodległości na cztery dni przed Narodowym Świętem Niepodległości 11 listopada udaliśmy się całą szkołą na kopiec Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na miejsce zawiozły nas autobusy MPK. Sowiniec przywitał nas pięknym błękitnym niebem, rozświetlonym najjaśniejszymi promieniami listopadowego słońca.

Zgromadzeni pod Krzyżem u stóp Kopca, uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego, następnie parę słów skierowali do nas nasi nauczyciele historii. Pan Zbigniew Ryba przedstawił historię budowy i losów Kopca, a Pan Marek Choiński nakreślił sytuację międzynarodową końca Wielkiej Wojny. Pan Dyrektor odniósł się do znaczenia ofiary krwi złożonej wówczas – w walkach o kształt odradzającej się Polski. Mówił o wartości jaką stanowiła odzyskana Ojczyzna dla pokoleń o nie walczącą i w niej już urodzonych i wychowanych – porównał to z naszą sytuacją, z postawami po 1989 roku.

Nasz szkolny katecheta Ksiądz Kapelan Marcin Kostka w asyście swojej drużyny harcerskiej odczytał apel poległych – prezentował się wyśmienicie.

Po tej części wszyscy rozpoczęliśmy wspólne śpiewanie pieśni legionowych po czym udaliśmy się do pobliskiego pawilonu znajdującego się przy kopcu na gorącą i pyszną grochówkę przygotowaną przez naszą szkolną kuchnię.

W ten sposób pragnęliśmy wyrazić naszą dozgonną wdzięczność za odzyskanie niepodległości wszystkim tym, którzy się do tego „cudu” przyczynili – Ojcom Niepodległości i całej rzeszy bezimiennych.