• 12/11/2019

Świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości

Naród, który nie szanuje swej przeszłości
nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości.
Józef Piłsudski

Dnia 8 listopada w naszej szkole odbyły się uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę Niepodległości 11 listopada 1918 roku. Była to pierwsza uroczystość w naszym liceum, w której mogliśmy uczestniczyć pod sztandarem naszej szkoły. Podczas obchodów był również obecny sztandar Podhalańskiej Drużyny Harcerskiej wraz z harcerzami pod dowództwem księdza majora Marcina Kostki. Mając te dwa symbole przed sobą, dumnie został odśpiewany Mazurek Dąbrowskiego.

Następnie głos zabrał pan dyrektor Mariusz Graniczka, który swoją płomienną i poruszającą przemową uświadomił nam, jak wiele znaczy niepodległość narodu i posiadanie własnego państwa. Profesor Zbigniew Ryba, który w latach osiemdziesiątych XX wieku pracował przy ratowaniu Kopca Marszałka Józefa Piłsudskiego na Sowińcu, przybliżył nam jego historię.

Całość, podsumowana pieśniami patriotycznymi, skłoniła nas do refleksji, czy aby na pewno odpowiednio traktujemy dzień 11 listopada i Polskę.

A. Domański, kl. II C