:::: MENU ::::

Liceum Ogólnokształcące nr XLIV im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie

XLIV Liceum Ogólnokształcące
im. ks. Stanisława Konarskiego
w Krakowie

Kategoria: / Informacja

Informacja

3 czerwca klasy II A i II D wybrały się w podróż w czasie, odwiedzając malowniczy Sądecki Park Etnograficzny.

Przekraczając bramę skansenu, przenieśliśmy się do świata naszych pradziadków. Zobaczyliśmy z bliska dawne wiejskie chałupy, niektóre zamożne i bogato zdobione, inne – ubogie. Widzieliśmy także drewniane kościoły i łemkowską cerkiew – tę samą, o której pisze Andrzej Stasiuk w swoim opowiadaniu „Miejsce” (jest to lektura obowiązkowa w klasie IV).

W Miasteczku Galicyjskim dowiedzieliśmy się, czym zajmowali się dawni rzemieślnicy i jak wyglądało codzienne życie bez prądu i Internetu 🙂

To była wspaniała lekcja historii i tradycji – jesteśmy gotowi na omawianie „Wesela” i „Chłopów” 🙂

Informacja

9 czerwca w naszej szkole gościliśmy specjalistkę z krakowskiego MOPS-u, która opowiedziała klasom III A oraz III C o przemocy domowej oraz rówieśniczej. Podczas spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się o formach przemocy, szczególnych przypadkach oraz sposobach, w jaki sposób taką przemoc zatrzymać czy zgłosić.

Informacja

W dniu 28.05.2026 r. tegoroczny absolwent naszej szkoły, Marcel Ślusarczyk, zaprezentował na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego wyniki badań prowadzonych w ramach Wolontariatu Uczniowskiego pod opieką dr. Krzysztofa Kozieła.

Marcel zajmował się m.in. badaniami nad nowymi barwnikami wykazującymi właściwości solwatochromowe oraz mogącymi pełnić funkcję wskaźników pH. Jego wystąpienie było podsumowaniem wielu miesięcy zaangażowanej pracy badawczej i stanowiło cenne doświadczenie naukowe.

Serdecznie gratulujemy Marcelowi osiągnięć oraz życzymy dalszych sukcesów na ścieżce naukowej

Informacja

Z okazji Świąt Wielkanocnych chcemy życzyć Państwu wiosennego nastroju, pełnego radości, nadziei i wzajemnej życzliwości. Niech ten czas będzie okazją do odpoczynku i wyjątkowych spotkań z bliskimi.

Informacja
5.03.26 klasa I A była na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej.
Uczniowie zostali przywitani przez Pana prodziekana Stanisława Walczaka, uczestniczyli w bardzo ciekawych spotkaniach z młodymi naukowcami, którzy z pasją opowiedzieli o swojej pracy, pokazali zrealizowane projekty oraz przedstawicielami Samorządu Studenckiego wprowadzającymi ich w życie studenckie. Na zakończenie wycieczki, każdy chętny mógł doświadczyć pracy motorniczego w symulatorze tramwaju.
Serdecznie dziękujemy wszystkim pracownikom i studentom za ich otwartość, poświęcony czas i miłe przyjęcie 💗
Informacja

Uczniowie klasy II B uczestniczyli w zajęciach laboratoryjnych na Wydziale Chemii UJ. Spotkanie odbyło się w ramach Patronatu. Uczniowie przeprowadzali doświadczenia z analizy jakościowej. Umiejętności z pewnością zaprocentują na maturze z chemii. Czekamy na kolejne zajęcia laboratoryjne.

Informacja

W czwartek 19 lutego klasa III B wraz z wychowawcą udała się do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Krakowie, aby podczas ścieżki edukacyjnej dowiedzieć się co dzieje się ze śmieciami, które codziennie wyrzucamy do kosza.

 W trakcie spaceru po Ekospalarni uczniowie dowiedzieli się jak wygląda cały proces termicznego przekształcania odpadów, jaki wpływ na środowisko ma takie przekształcanie oraz jak wygląda kontrola procesów tego przekształcania. Młodzież poznała również historię powstania tego miejsca. 

Ekospalarnia umożliwia przekształcanie do 245 tys. ton odpadów komunalnych w ciągu roku. W wyniku spalania wyprodukowana zostaje energia elektryczna (około 100.000 MWh), i energia cieplna (około 1 mln GJ). Energia uzyskana w procesie termicznego przekształcania jest w znacznej części energią odnawialną, a więc ekologiczną.

Ciekawą rzeczą jest usytuowanie na terenie zakładu przemysłowego pasieki z ulami, która udowadnia, że skoro pszczoły żyją i czują się dobrze to środowisko jest również przyjazne dla człowieka.

Informacja

We wtorek 27.01 w auli Uniwersytetu Rolniczego im Hugona Kołłątaja w Krakowie Małopolska Kurator Oświaty Pani Gabriela Olszowska gościła nauczycieli i uczniów z Małopolski uhonorowanych Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Stypendium Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji.
Miło nam poinformować, że naszą szkołę w tej uroczystości reprezentowała i stypendium otrzymała uczennica klasy III C – Julia Windak. Serdecznie gratulujemy 🙌 🎉 🎊

Informacja

Uczniowie z klasy  I B oraz II B  wzięli udział w wyjątkowych warsztatach edukacyjnych w ramach projektu „Asy Nauki. Polki, które zmieniły świat”, realizowanego przez Fundację Science Connect w Programie Odkrywcy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Zajęcia miały formę interaktywnej gry karcianej „Asy Nauki”, dzięki której młodzież mogła poznać sylwetki wybitnych polskich naukowczyń – kobiet, których odkrycia i osiągnięcia miały ogromny wpływ na rozwój nauki i świata.

Warsztaty nie tylko poszerzały wiedzę, ale także:

  • wzmacniały ciekawość poznawczą,
  • rozwijały poczucie sprawczości,
  • przełamywały stereotypy dotyczące roli kobiet w nauce.

Uczniowie z dużym zaangażowaniem włączyli się w rozgrywki i dyskusje. Spotkanie było inspirującym doświadczeniem i pokazało, że nauka może być jednocześnie fascynująca, dostępna i pełna pozytywnych wzorców.

Dziękujemy Fundacji Science Connect za przeprowadzenie warsztatów oraz wszystkim uczestnikom za aktywny udział!

Strony:1234567...56