• 04/10/2019

Z wizytą u szwedzkich kolegów

W dniach 22 – 27 września odbyła się pierwsza wymiana międzynarodowa pomiędzy naszym liceum a szkołą Jensen w Sztokholmie. W wymianie wzięło udział piętnaścioro uczniów klas drugich, którzy do Szwecji pojechali pod opieką koordynatorek wymiany, dwóch nauczycielek języka angielskiego, Pani Izabeli Gandor-Majchrzak oraz Pani Dominiki Babut. Uczniowie nasi zostali ugoszczeni przez rodziny szwedzkie.

W czasie pobytu uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili wiele zabytków Sztokholmu,  między innymi muzeum poświęcone słynnemu okrętowi Waza, piękny Skansen, Zbrojownię Królewską czy Ratusz. Wraz z przewodnikiem i swoimi nowymi szwedzkimi przyjaciółmi przeszli wzdłuż i wszerz Gamla Stan (Stare Miasto),  podziwiając budynki Parlamentu, Pałac Królewski, kolorowe kamieniczki rynku i urokliwe uliczki. Pojechali także na wycieczkę do miasta Uppsala, gdzie w części zwanej Gamla Uppsala (Stara Uppsala) zwiedzili muzeum Wikingów. W ostatni dzień uczniowie nasi wzięli udział w lekcjach prowadzonych w szkole Jensen.

Wyjazd do Sztokholmu okazał się bardzo udany. Do Krakowa wszyscy wrócili zadowoleni, pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia. Już nie mogą wprost doczekać się rewizyty swoich nowych przyjaciół, która odbędzie się w marcu.

Wszyscy liczymy na to że współpraca z liceum Jensen okaże się owocna i trwała! Mamy nadzieję, że jeszcze wielu naszych uczniów będzie mogło pojechać do pięknej Szwecji i zaprzyjaźnić się z młodzieżą z Jensen, a w zamian pokazać im fragment naszego kraju i podzielić się jego historią.

tekst: D. Babut