:::: MENU ::::

Liceum Ogólnokształcące nr XLIV im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie

XLIV Liceum Ogólnokształcące
im. ks. Stanisława Konarskiego
w Krakowie

Aktualności

Informacja

Dzisiaj Uczniowie klas II A, IV C i IV E wybrali się na musical Akademii Musicalu do Nowohuckiego Centrum Kultury. Młodzi artyści zaprezentowali swój talent wokalny, taneczny i aktorski. Było super! Powszechnie znana fabuła amerykańskiej komedii w nowej, estradowej odsłonie zachwyciła widownię. Ze sceny organizatorzy przedsięwzięcia dziękowali Nauczycielom, że przyszli do teatru ze swoimi Uczniami.

Informacja

Jutro, 20 listopada przypada 125 rocznica sławnego WESELA krakowskiego poety Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną w podkrakowskich Bronowicach, a My już dziś świętowaliśmy to wydarzenie w Rydlówce! Klasa IV C, której Uczniowie licznie występowali w kwietniowej inscenizacji WESELA Stanisława Wyspiańskiego w Teatrze Groteska, uczestniczyła w lekcji muzealnej oraz warsztatach poświęconych
architekturze chaty chłopskiej i dworów szlacheckich.

Bardzo dziękujemy pomysłodawcy, Panu Krzysztofowi Stokłosie za zorganizowanie tego swoistego spotkania z historią i literaturą oraz fascynujące zajęcia z architektury.

Informacja
Uczniowie klasy 3B uczestniczyli w kolejnych zajęciach laboratoryjnych realizowanych w ramach Patronatu Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Podczas warsztatów młodzież wykonywała reakcje charakterystyczne w roztworach wodnych, samodzielnie identyfikowała związki chemiczne w probówkach, a następnie przeprowadzała manganometrię z użyciem biurety.

 

Zajęcia pozwoliły uczniom nie tylko poszerzyć wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim rozwinąć umiejętności praktyczne, tak ważne w dalszej edukacji chemicznej i pracy laboratoryjnej. Samodzielne wykonywanie obliczeń po doświadczeniach nauczyło precyzji i analitycznego myślenia — coś, co nauczyciele zawsze podkreślają jako kluczowe w rozwoju kompetencji STEM 💡📊

Dziękujemy serdecznie pracownikom Wydziału Chemii UJ.

 
Informacja

Uczniowie klasy II B uczestniczyli w wykładach z częścią praktyczną w Jagiellońskim Centrum Innowacji, dzięki uprzejmości Pana dr Piotra Wardęgi. Podczas wizyty w JCI Laboratories młodzi licealiści mogli:

  • zajrzeć za kulisy badań kontraktowych dla firm farmaceutycznych i biotechnologicznych,
  • zobaczyć, jak wygląda praca w laboratoriach mikrobiologicznych, analitycznych i biologicznych,
  • wykonać własne mini-eksperymenty pod okiem naszych specjalistów,
  • dowiedzieć się, jak wygląda droga od pomysłu naukowego do realnego projektu badawczego.
Informacja
14 listopada klasa III C brała aktywny udział w Festiwalu Miejsc i Podróży Geografica zorganizowanym przez pracowników naukowych i studentów Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ oraz podróżników i wielu sponsorów. Uczestniczyliśmy w warsztacie prowadzonym przez dr Magdalenę-Czerwińską: „Mity na temat turystyki zrównoważonej: co jest prawdą, co nie i o czym się nie mówi?” w Centrum Dydaktycznym Wydziału Prawa i Administracji UJ. Ponadto wysłuchaliśmy ciekawych prelekcji studentów i podróżników o Maroku, Azorach, Grenlandii, Czarnogórze i afrykańskim safari. Studenci zapoznali nas z działalnością Koła Geografów UJ. Wykłady pokazały nam m.in. różnorodność odległych zakątków świata oraz z jakimi problemami mierzy się turystyka. Oczywiście nie obyło się bez nagród. Niektórym z nas udało się wygrać grę „Zielone bingo”, dzięki której otrzymaliśmy drobne upominki.
Festiwal trwa też jutro…
Informacja

W czwartek, 13 listopada, klasa III B wybrała się na wycieczkę do Zamku Królewskiego na Wawelu. Uczniowie zwiedzili dwie wystawy: Wawel zaginiony oraz Lapidarium. Podczas zwiedzania poznali historię najstarszych części zamku, obejrzeli fragmenty dawnych murów, przedmiotów i rzeźb odnalezionych podczas wykopalisk archeologicznych. W Lapidarium uczniowie podziwiali kamienne detale architektoniczne oraz elementy dekoracji z różnych epok. Wycieczka była ciekawą lekcją historii i pozwoliła lepiej poznać dzieje Wawelu.

Informacja

Dziś w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowana przez Panią Monikę Tytro. Uczniowie przypomnieli najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.
Podczas akademii zaprezentowano również film przygotowany przez uczniów. Przedstawiono w nim odpowiedzi z ankiety przeprowadzonej w naszej szkole. Uczniowie odpowiadali na pytania:

  • Kiedy czujesz się patriotką/patriotą?
  • Za co dziękujesz Polsce?
  • Jaka jest Twoja wyśniona Polska?

Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru pod kierunkiem Pani Anny Augustyn, który wykonał pieśni patriotyczne, wprowadzając wszystkich w podniosły nastrój.
Był to czas refleksji, zadumy, ale także wdzięczności wobec tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie przeżyć ten wyjątkowy dzień.

Informacja
W WOMAI – Centrum Nauki i Zmysłów w Krakowie, uczniowie klasy III B uczestniczyli w niezwykle ciekawych eksperymentach laboratoryjnych.  🔬
 
Podczas zajęć młodzież z ogromnym zainteresowaniem obserwowała efektowne reakcje chemiczne i fizyczne, które łączyły elementy fizyki, chemii oraz biologii. Wśród doświadczeń znalazły się m.in. reakcje redoks oraz widowiskowy zegar jodowy – przykład zjawiska, które stało się inspiracją dla późniejszych odkryć, za które przyznano Nagrodę Nobla. ⏱️✨
 
Uczniowie byli zachwyceni możliwością zobaczenia, jak teoria zamienia się w praktykę. Sami mogli wziąć udział w przygotowaniu niektórych eksperymentów. Zgodnie też przyznali, że takie doświadczenia, pozwalają lepiej zrozumieć zjawiska naukowe, niż sucha teoria, a nawet najlepiej opracowane notatki. Bo choć teoria jest potrzebna to właśnie eksperymenty pobudzają prawdziwą ciekawość świata. Polecamy innym klasom wizytę w WOMAI.
Informacja

W piątek 24 października klasa IV C uczestniczyła w Warsztatach ROLA I ZNACZENIE CHLEBA W NASZEJ KULTURZE w Muzeum Chleba w Radzionkowie. Obok wykładu przygotowywaliśmy własne wypieki, które z rozkoszą zjedliśmy po wyciągnięciu z pieca. Następnie udaliśmy się do Chorzowskiego Planetarium na seans popularnonaukowy. WARTO BYŁO!!!

Informacja
Uczniowie wszystkich klas biol-chem-mat mieli dziś okazję uczestniczyć w niezwykle inspirującym wykładzie pt.  „Nowa trzustka w probówce? Komórki macierzyste kontra cukrzyca typu I”
Wykład poprowadziła dr hab. Anna Grochot-Przęczek, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, która w fascynujący sposób opowiedziała o nowoczesnych metodach leczenia cukrzycy typu I z wykorzystaniem komórek macierzystych
To wyjątkowe spotkanie pokazało, jak biotechnologia i biologia molekularna łączą siły w walce z jedną z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. 🔬💉

Dziękujemy Pani Profesor za inspirujący wykład oraz możliwość poznania najnowszych osiągnięć nauki, które już dziś znajdują zastosowanie w klinice.

Strony:1234567...56